کانال تلگرامی موسسه فرهنگی نور و نشاط

فرزند همسرم

0
0

باسلام. من حدود چهارسال هست که ازدواج کرده ام و شوهرم قبل از من از خانم دیگری دختر دار شده بود که قرار بود مطابق با طلاق نامه شان تا 11 سالگی حضانت با خانم باشد. به طور خلاصه عرض می کنم حال بعد از چهار سال که دخترشان به سن هشت سالگی رسیده است و امسال سال دوم ابتدایی را می رود مادرش حضانت را به ما واگذار کرده است و طبق قانون ما ناچار به پذیرش این ماجرا شدیم. در این حین امسال من حامله شده ام و الان که حوالی پنج ماهگی هستم دختر همسرم به پیش ما امده است. آن هم دختری که چون چندین سال پدرش را فقط در سال یک یا دو بار می دیده است (بخاطر اینکه در شهر دیگری بوده) حال می خواهد تمام عقده های خود را خالی کند و همسرم نیز می خواهد جبران مافات کند. من این بین جدای از نگرانی که برای فرزند خود دارم و تأثیر این حضور، نگران آن هستم که دختر همسرم بخاطر رفتارهای خودش و رفتارهای حمایتی پدرش بیش از حد لوس شود.
مثلا اصلا حاضر نیست به صورت جدا بخوابد و میخواهد همیشه چه در طول روز و چه شب در آغوش پدرش باشد و بهانه های مختلف می آورد که تنها باشد می ترسد یا حتی همیشه در آغوش مادرش خوابیده و نمی تواند تنها بخوابد.
اتفاق بد دیگری که می افتد تمام تلاشش را می کند تا هر رفتاری که من با همسرم دارم او هم داشته باشد مثلا حتی اگر من همسرم را ناز کنم او هم دقیقا همین رفتار را خواهد داشت. حتی چندین بار به پدرش گفته که چرا رفتارهایی که الان داری با مادر من نداشتی که همسرم برایش توضیح داده است درحالیکه در آن سن اون آنقدر کودک بوده که نمی دانسته چه رفتاری آنها داشتند و البته بیشتر این مسائل را احتمالا مادرش به او گفته است.
از دیگر اتفاقات رفتار بزرگانه ای هست که سعی می کند داشته باشد مثلا حرفهایی می زند که اصلا به سنش نمی خورد. مثلا می گوید من هر وقت برای مادرم دلتنگ می شوم شما باید زنگ بزنید یا حرفهایی که با لحن تندی به من یا پدرش می گوید. یا اینکه حق ندارید بدون حضور من غذا بخورید یا بیرون بروید یا از این نوع صحبت ها.
من الان بخاطر شرایط خاصی که خودم دارم اصلا نمی توانم رفتارهایش را تحمل کنم و سعی می کنم حتی اگر میخواهم نکته ای بگویم از طریق پدرش مطرح کنم تا تربیت فعلا تا بازه ای مستقیم از جانب پدرش باشد.
پدرش هم بخاطر این چند سالی که کنارش نبوده فکر می کند باید به نحوی جبران کند مثلا اگر غذا نخورد سعی می کند خودش به او غذا بدهد. اگر میگوید تنها نمی خوابم کلی نازش را می کشد تا راضی شود که تنها بخوابد. بجای داشتن رفتار پدرانه و حتی نظارتی رفتار کودک پروری و لوس کردن را در پیش گرفته است و اگر من چیزی بگویم سریع می گوید چون رفتارش خیلی بزرگانه هست میخواهد تغییرش دهد و بچه گانه اش کند تا رفتارش نرمال شود یا حتی می گوید من درک نمی کنم چون حس مادری نسبت به او ندارد. لطفا راهنمایی ام کنید.

0
0

بسم­ الله­ الرحمن­ الرحيم،
از باب اينکه مردان اقتدار دارند و نمي­شود خيلي به آنها تذکر داد. شما بايد جستجو کنید و ببينید که در ميان اقوام و دوستان آقا چه کسي هست که ايشان خيلي حرف او را قبول دارد و اين حرف­ها را از طريق ايشان به شوهر خودتان بگوييد و اينکه شوهر شما آگاه باشد که هفت سال دوم هفت سال تربيت فرزند است، فرزند عبد است، نبايد خيلي به حرف او گوش کرد و بايد روش­هاي تربيتي را انجام داد. جاهايي را بايد محروم­سازي کرد. ما بايد قانون در زندگي داشته باشيم که اين قانون قبلا به او اعلام شود که اگر این رفتار انجام شود مثلا امکانات از شما گرفته خواهد شد و حتما باید به قانون عمل کنيم. به هيچ وجه حتي با وساطت کسي آنرا لغو نکنيد. خيلي مهربانانه بگوييم مثلا با خنده و شوخي، که عزیزم اين کار را کردي، اين رفتار تو است و اين هم ثمره رفتار تو است و این قانون اگر يکبار لغو شود ديگر در برهه های بعدي هم آن قانون خودشان را ندارند و با اين رفتار احتمال لوس شدن زياد است، بچه تربيت نمي­شود و بعدا هم ديگر تربيت نخواهد شد.
اينکه بالاخره بچه شما را بعنوان يک مانع مي­داند که شما باعث جدایی که مادر او از پدرش جدا فاصله و جدایی بین مادر و پدر او شدید میداند و اين رفتار بايد به آرامي با حمايت­هاي خودتان البته نه حمايت­هاي غير منطقي، اين مورد را در ذهن خود بياوريم که سعي کنيم به هيچ وجه از مادر او بدگويي نکنيم. اگر او مي­خواهد زنگي بزند، خيلي راحت بگذاريم زنگ بزند و اگر می خواهد با مادرش  صحبت کند شما بگوييد که مادرت است، بايد اين گونه صحبت کني، ادب را نگه داري و اين گونه بايد باشی. جاهايي هم که با پدرش بود، پدرش هم اينگونه باشد و گاهي براي او توضيح دهيد که پدر و مادر شما دو تا فرد بزرگ بودند که بعلت مشکلاتي که داشتند بخاطر اينکه شما بيشتر آسيب نبيني آنها نتوانستند که با همديگر زندگي کنند. هيچکدام آنها هم شايد مقصر نباشند.
شما بعنوان يک کسي که مثلا اينگونه است بايد احترام هر دو آنها را نگه داري تا ببيند که شما دشمن او، مادرش و پدرش نيستيد و به آرامي جایی در دل او به دست بیاورید. شما بصورت خيلي منطقي با او صحبت کنيد. اگر پدرش هم مي­خواهد نکته­اي را از طرف شما بگويد، به گونه­اي نگويد که او بداند که دقيقا شما به او گفتيد که اگر اين رفتار ادامه پيدا کند شما بعنوان مانعي درزندگي او هستید و شرایط از اين سختتر خواهد شد و بايد شوهر شما رفتار هفت سال دوم را ياد بگيرد، اگر شما مشهد يا شهرستان ديگري هستيد از طريق کلاس يا کتاب يا CD مانند: CD تربيت فرزند آقاي دکتر فرهنگ، کتاب­هاي مختلفي که وجود دارند مانند: کتاب­هاي گلبرگ زندگي، من ديگر ما که اين کتاب نوشته آقاي عباسي است، اينها را مطالعه کنيد و به همسرتان هم بگوييد که مطالعه کنند تا ان­شاءالله به آرامي اين مشکل حل شود و بالاخره ايشان هم در حال افراط کردن است و اين مورد را بايد سريع به او بفهمانيم حالا یا از طریق مشاوره­اي انجام شود و بالاخره مي­خواهم بگويم که اگر شما نمي­توانيد آن حرف را بزنيد بايد نفر سومي غالب شود و بايد اين مورد را گفت. شما در سوال خود گفتيد که ايشان به شوهر شما گفتند که شما احساس مادري نسبت به او نداريد. شما فرض کنيد که اين آقا که شوهر شما است، مي­بينيد که بعنوان يک شوهر و کسي که سن او بالاست هنگامي که شما مي­خواهيد او را نقد کنيد او اين برداشت را مي­کند که شما احساس مادرانه نداريد. فرض کنيد که شما از دختر خانم يا آن فرزند ايشان همين نقد را کنيد او دو برابر احساس مي­کند که شما دشمن او و مادرش هستيد، الان زنگ نزن، اين کار را نکن و …
او باید شما را بعنوان يک حامي بداند. اگر حداقل شما را بعنوان مادر نمي­پذيرد که سخت هم هست پذيرفتن اين مطلب بعنوان يک دوستي که قرار است به او کمک کند، همدل و همدرد او باشد قبول مي­کند تا ان­شاءالله از اين سن و سال او که بگذرد کمي طبيعي­تر خواهد شد فقط بايد پدر نسبت به اين روش برخورد اشتباهي که با کودک دارد کمي آگاه شود. اين مورد را که گفتم مي­توان از طريق مؤسسه­اي مطرح کرد اگر خودتان نمي­توانيد يا دعوت کنيد به کلاس­هاي تربيت فرزند يا CD تربيت فرزند را گوش کنند يا کتاب تربيت فرزند را بخوانند. اگر هم که از خودتان حرف شنوي دارند و … کتابي را برداريد و نکات را شروع کنيد به آرامي مثلا در شب­ها به شوهر خود گفتن و به او کمک کنيد تا اين اتفاقات بيفتد. آن طرفش را هم گفتم که خيلي مهم است که اين ديد دختر خانم جديد نسبت به شما عوض شود. يا علي

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید